reklama
kategoria: Zdrowie
20 lipiec 2020

Jak zabezpieczyć się przed wirusami i mieć czysty spokój?

fot. nadesłane
Wakacje ruszyły pełną parą. Cieszymy się swobodą, pogodą, wolnym czasem i zapominamy, że zagrożenie dla naszego zdrowia nadal istnieje. Wraz z bliskimi i przyjaciółmi wychodzimy wreszcie z domu po tym, jak pandemia zmusiła nas do spędzenia wielu tygodni w zamknięciu i lęku. Przyzwyczailiśmy się do noszenia maseczek i dystansu społecznego. Teraz, gdy następuje rozluźnienie restrykcji dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa wychodzimy wreszcie na zewnątrz i cieszymy się wolnością. Zagrożenie jednak nadal istnieje i wszyscy musimy nauczyć się z nim żyć, minimalizując negatywne skutki i wpływ bakterii i wirusów na nasze zdrowie.
Warto zastanowić się, jak walczyć z zagrożeniami poprzez proste zmiany nawyków higienicznych związanych ze sprzątaniem. Rozwiązanie, to inteligentne sprzątanie. Skupienie się na dezynfekowaniu kluczowych powierzchni w domu, takich jak klamki, uchwyty, włączniki świateł, poręcze, umywalki, krany, przycisk spłukiwania w toalecie czy podłogi, szczególnie w przedpokoju i łazience.

Wielkie porządki i czyszczenie całego domu mają mniejszy wpływ na walkę z wirusami niż ukierunkowana higiena, która jest znacznie bardziej skuteczna. Punktowa dezynfekcja z użyciem rozcieńczonego produktu zawierającego chlor zapewnia czysty spokój.

Jak wynika z raportu „Czysty spokój” (przeprowadzonego przez ARC, na zlecenie Unilever, właściciela marki Domestos) zmiany w zachowaniu Polaków są częste, prawie wszyscy zaczęli dezynfekować́ ręce i uważają̨ to za konieczność́. Zmiany w dbaniu o dom też są widoczne, jednak nie są tak oczywiste.  Największą zmianą w porządkach jest dezynfekowanie. COVID-19 sprawił, że 24% Polaków zaczęło dezynfekować powierzchnie w swoich domach. Wcześniej, badani nie myśleli nawet, że klamki, włączniki światła czy poręcze w domu również wymagają dezynfekowania.
 

Jak sprzątają Polacy? Najważniejsze wnioski

Zdecydowana większość Polaków (w wieku 18-54 lat) nie lubi brudu i bałaganu, uwielbia mieć czysto. Często uważa sprzątanie za obowiązek.

Ponieważ epidemia spowodowała, że częściej sprzątamy, to jesteśmy bardziej skłonni się dzielić obowiązkami. Badanie wskazuje również, że nadal znacząca większość z nas uważa, że sprzątanie jest po to, aby dom ładnie wyglądał. Częściej sprzątamy myśląc o ochronie domu i nas samych przed pasożytami i owadami, niż mając na względzie koronawirusa.

Co prawda, uważamy, że sprzątanie jest ważne by zachować zdrowie, ale często kojarzy nam się to z alergią na kurz i ogólną higieną domu.

Zdecydowana większość z nas myje ręce wodą i wodą z mydłem i przeciera blat codziennie. Te nawyki nie zmieniły się wskutek pandemii. Nowością jest częstsze dezynfekowanie rąk płynem do dezynfekcji – to też uważamy teraz za konieczność. Przynajmniej raz na tydzień połowa z nas myje zakupy oraz dezynfekuje drobne przedmioty codziennego użytku. O dom dbamy też z większą systematycznością.

Wyniki przeprowadzonej ankiety mogą budzić pewne zdziwienie. Okazało się bowiem, że mniej niż połowa respondentów przyznała, iż pandemia COVID-19 spowodowała zmiany w konieczności sprzątania domu. I choć prawie wszyscy przyznali, że zaczęli myć i dezynfekować ręce, to wielu Polaków nadal uważa, że głównym celem sprzątania jest ładny wygląd domu. Bardziej też obawiamy się pasożytów i owadów, niż realnego obecnego zagrożenia, jakim jest SARS-CoV-2, nie mówiąc już o innych drobnoustrojach funkcjonujących w naszym otoczeniu na co dzień. Wszystko to wskazuje na to, jak ważna jest prawidłowa informacja społeczeństwa na temat potencjalnych zagrożeń mikrobiologicznych i parazytologicznych oraz nauka – tak, nauka – zasad częstego i metodycznego sprzątania naszego domu czy miejsca pracy – komentuje ekspert dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski.

Przeczytaj cały raport: www.domestos.com/pl/czysty-spokoj.html

PORADNIK JAK SKUTECZNIE ZADBAĆ O HIGIENĘ I BEZPIECZEŃSTWO TWOJEGO DOMU

Dezynfekowanie powierzchni w domu zajmuje kwadrans, a może ochronić Twoją rodzinę i Ciebie przed chorobotwórczymi bakteriami i wirusami. Pamiętaj, że zdrowie zaczyna się od dobrych nawyków higienicznych. Wykonuj je regularnie.

Od czego zacząć?
  1. Załóż rękawiczki.
  2. Przygotuj ściereczki lub gąbki do przecierania powierzchni.
  3. Przygotuj naczynie do rozcieńczania produktu zawierającego chlor z zimną wodą.

Jak bezpiecznie obchodzić się z produktami zawierającymi chlor?

Pamiętaj, że produkty z chlorem są substancjami niebezpiecznymi, ale używane w sposób rozsądny i zgodny z instrukcją, są doskonałym narzędziem do bezpiecznej dezynfekcji.
  • ZAWSZE przed użyciem produktu zawierającego chlor, zapoznaj się z etykietą producenta.
  • NIGDY nie używaj produktów zawierających chlor na powierzchniach innych niż wymienione na butelce.
  • ZAWSZE podczas użycia produktów zawierających chlor noś rękawiczki ochronne.
  • NIGDY nie mieszaj produktów zawierających chlor z innymi środkami czyszczącymi.
  • ZAWSZE przechowuj produkt zawierający chlor w miejscach niedostępnych dla dzieci.
  • NIGDY nie wolno spożywać produktów zawierających chlor.
  • ZAWSZE dezynfekuj powierzchnie wstępnie wyczyszczone z dużych zabrudzeń. Pamiętaj, że jest to środek do dezynfekcji, a nie czyszczenia.
Jak bezpiecznie rozcieńczać produkt zawierający chlor?

Pamiętaj, aby mieszanka dezynfekująca była skuteczna i bezpieczna w użyciu, produkt zawierający chlor musi być rozcieńczony prawidłowo!
  • Załóż rękawiczki.
  • Umieść naczynie do przygotowania mieszanki dezynfekującej w zlewie i wymieszaj dziewięć miarek zimnej wody z jedną miarką produktu  na przykład 9 łyżek wody i 1 łyżkę produktu.
  • Umieść mieszankę dezynfekującą w czystym i oznakowanym pojemniku.
  • Za każdym razem przygotuj nową mieszankę dezynfekującą.
Powierzchnie w domu, o których musisz pamiętać w trakcie dezynfekowania:
  • Klamka drzwi wejściowych
  • Wewnętrzne klamki drzwi
  • Włączniki światła i alarmy przy drzwiach
  • Poręcze
  • Uchwyty szafek
  • Krany łazienkowe i kuchenne
  • Uchwyt lub przycisk spłukiwania toalety
  • Umywalka w łazience
  • Podłogi (szczególnie w przedpokoju i łazience)
  • Prysznic lub wanna
Podczas sprzątania i po jego zakończeniu zapewnij odpowiednią wentylację. Jeśli masz możliwość otwórz okna lub drzwi, aby uzyskać dobry przepływ powietrza. Gąbki i ściereczki użyte do czyszczenia opłucz, a następnie wypierz w pralce w temperaturze 60 stopni. Pamiętaj o wyczyszczeniu rękawic po skończonym sprzątaniu i myciu rąk mydłem przez co najmniej 20 sekund. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaleca czyszczenie i dezynfekowanie domu raz dziennie, włączając w to ukierunkowaną higienę (w tym mycie rąk, pranie, czyszczenie i dezynfekcję często dotykanych powierzchni).

Każdy z nas może odegrać znaczącą rolę w walce z bakteriami i wirusami, dlatego bądźcie czujni, swoją wiedzę opierajcie na faktach i postępujcie zgodnie z oficjalnymi wskazówkami.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Opole Lubelskie
4.9°C
wschód słońca: 06:47
zachód słońca: 15:45
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opolu Lubelskim

kiedy
2024-11-16 19:00
miejsce
Stacja Kultura, Poniatowa, Ul....
wstęp biletowany