reklama
kategoria: Technologie
24 kwiecień 2024

Wicewojewoda zapowiada elektroniczny system kolejkowy na granicy

zdjęcie: Wicewojewoda zapowiada elektroniczny system kolejkowy na granicy / pixabay/3324200
Wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch poinformował w środę, że rozważane jest wprowadzenie elektronicznego systemu na przejściach granicznych w regionie. Rozwiązanie ma wyeliminować niepotrzebne kolejki na granicy z Białorusią i Ukrainą.
REKLAMA

"Prowadzimy rozmowy nad możliwością jego uruchomienia, przeniesienia na grunt naszych warunków drogowych" – powiedział Wołoch podczas konferencji prasowej w Lublinie. Zastrzegł, że urząd wojewódzki jest inicjatorem pomysłu wprowadzenia systemu i koordynatorem działań, w które zaangażowane są służby celne, Straż Graniczna, policja i GDDKiA, jako administrator i zarządca dróg.

Dodał, że podobne rozwiązanie działa na przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej (Podkarpackie).

"Chcemy rozwiązać to docelowo przez wprowadzenie cywilizowanego systemu elektronicznego zarządzania zgłaszaniem się do odprawy kierowców tak, żeby wyeliminować przyszłe kolejki. Jest to proces, ale on już trwa" – powiedział Wołoch. Przypomniał, że nad ogólnopolskim systemem elektronicznym pracują ministerstwa: infrastruktury, finansów i spraw wewnętrznych. Propozycja Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego ma być rozwiązaniem doraźnym.

Zdaniem Wołocha kolejki do przejść granicznych zagrażają bezpieczeństwu, powodują problemy społeczne, utrudniają mieszkańcom dotarcie do posesji i "tworzą patologie" związane z bójkami, przypadkami blokowania dróg i wymuszeniami.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie poinformowała w środę, że w kolejce do przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem stoi ok. 200 pojazdów ciężarowych, a czas oczekiwania wynosi 40 godzin, do przejścia w Dorohusku – 120 tirów i 5 godzin, w Zosinie – 25 ciężarówek i 3 godziny, w Dołhobyczowie – 35 ciężarówek i 3 godziny. Najdłuższa kolejka w regionie jest przed przejściem z Białorusią w Koroszczynie, gdzie stoi ok. 1000 pojazdów ciężarowych, a czas czekania na odprawę wynosi 33 godziny.

Protesty na przejściach granicznych z Ukrainą trwają z przerwami od października 2022 r. Najpierw granicę czasowo blokowali przewoźnicy, a ostatnio – rolnicy. Z tego powodu na drogach do przejść ustawiały się kilkudziesięciokilometrowe kolejki, kierowcy tirów oczekiwali na odprawę po kilkadziesiąt dni.

9 lutego br. rolnicy rozpoczęli blokady dróg do przejść granicznych w Hrebennem i Dorohusku. 12 lutego rozszerzyli manifestacje na przejścia w Zosinie i Dołhobyczowie, gdzie odprawiane są ciężarówki do 7,5 tony. 21 marca manifestanci zakończyli blokadę w Zosinie, 16 kwietnia – w Dołhobyczowie, a 22 kwietnia wójt gminy Wojciech Sawa zadecydował o rozwiązaniu zgromadzenia w Dorohusku.

Uzasadniając swoją decyzję, wójt wskazał m.in. straty przedsiębiorców, ryzyko utraty pracy przez mieszkańców i brak efektów akcji protestacyjnej. Rolnicy zapowiedzieli odwołanie się od sądu.

Główne postulaty rolników to likwidacja zielonego ładu i zablokowanie importu produktów rolnych z Ukrainy.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Opole Lubelskie
8.1°C
wschód słońca: 07:05
zachód słońca: 15:33
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opolu Lubelskim