Uroczyste obchody 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Opolu Lubelskim

W Opolu Lubelskim, na placu św. Jana Pawła II, przed pomnikami Pamięci Narodowej, w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się obchody 233 rocznicy uchwalenia ustawy zasadniczej- Konstytucji 3 Maja. W uroczystościach uczestniczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Opolu Lubelskim mł. insp. Krzysztof Bijak

Święto Narodowe- 3 Maja upamiętnia uchwalenie przez Sejm Wielki w 1791 roku nowoczesnej Ustawy Zasadniczej, zwanej Konstytucją 3 Maja. Był to pierwszy tego rodzaju dokument w nowożytnej Europie i drugi na świecie, po konstytucji amerykańskiej.

Konstytucja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz regulowała organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.

W Opolu Lubelskim obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od uroczystego wciągnięcia flagi na maszt oraz odśpiewania hymnu państwowego na Placu św. Jana Pawła II. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, szkół z terenu gminy Opole Lubelskie, a także mieszkańcy.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali okolicznościowych wystąpień i przemówień oraz krótkiej części artystycznej, po której utworzył się trzeciomajowy pochód, który przeszedł ulicami Opola Lubelskiego.

W uroczystościach uczestniczyła również delegacja z Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim. Razem z przedstawicielami włądz samorządowych, szkół, lokalnych instytucji i stowarzyszeń, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Opolu Lubelskim mł. insp. Krzysztof Bijak złożył kwiaty pod pomnikami pamięci narodowej.

Na zakończenie uroczystości została odprawiona masz święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Tegorocznym obchodom Konstytucji 3 Maja towarzyszą inne wydarzenia – Bieg Konstytucji 3 Maja, oraz Koncert patriotyczny „Na skrzydłach wolności”.

aspirant Katarzyna Bigos