1 grudzień 2023

Opole Lubelskie: w stronę Kotliny Chodelskiej

zdjęcie: Opole Lubelskie: w stronę Kotliny Chodelskiej / Kacper zietek/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Kacper zietek/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Przejrzyj okna czasu i przenieś się do szlacheckiego Opola Lubelskiego. Odkryj tajemnice dawnej ziemi lubelskiej, początkowo leżącej w województwie sandomierskim, a od 1474 r. – w województwie lubelskim.

Tego szukamy w Opolu Lubelskim

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: pogoda Opole Lubelskie, praca Opole Lubelskie, Opole Lubelskie, spotted Opole Lubelskie, parafia Opole Lubelskie, kebab Opole Lubelskie, PUP Opole Lubelskie, kino Opole Lubelskie.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Opolu Lubelskim, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii oraz zerknąć w aktualności w Twoim Mieście.

Opole Lubelskie umiejscowione w zachodniej części województwa lubelskiego stanowi rzadki przypadek miejsca, gdzie przez wieki wielka historia, kształtowana przez wybitnych jednostek i kluczowych postaci swoich epok, spleciona została w nierozerwalny sposób z codziennym życiem mieszkańców. To unikalne miejsce, gdzie imponujące zabytki przeszłości doskonale współgrają z teraźniejszością.

Okolice Opola Lubelskiego były zamieszkiwane nieprzerwanie przez tysiące lat, o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne, grodziska i kurhany. Pierwsze wzmianki pisane o Opolu Lubelskim pojawiają się na początku XIV wieku, kiedy to już istniał tu kościół parafialny, a miasto odgrywało dominującą rolę w regionie.

Opole będące własnością rodu Słupeckich herbu Rawa otrzymało prawa miejskie około 1400 r. Najstarszy dokument lokacyjny, wydany przez Kazimierza Jagiellończyka w 1450 r., stanowił zapewne drugi w kolejności, gdyż już w 1418 r. pojawili się w źródłach pisanych mieszczanie opolscy. W początkowym okresie Opole, mimo że miało znaczenie lokalne, nie było dużym ani istotnym miastem. Jednak przyspieszeniu rozwoju sprzyjał Stanisław Słupecki, właściciel Opola w połowie XVI wieku, który założył nowe miasto z obszernym rynkiem i osiedlił w nim wielu rzemieślników. W tym okresie populacja Opola przekroczyła według szacunków historyków tysiąc mieszkańców.

Wzrost Opola został zahamowany przez wojny szwedzkie w połowie XVII wieku, ale po ich zakończeniu, dzięki odważnym decyzjom właścicieli, szczególnie wybitnemu intelektualiście i przyjacielowi czołowych postaci nauki tamtej epoki, takim jak Hugo Grocjusz, Jerzy Słupecki, a później jego prawnuk Jan Tarło, miasto osiągnęło apogeum znaczenia w swojej historii. Wówczas powstał obecny piękny kościół parafialny, rozbudowano pałac, a w latach 40-50. XVIII wieku wzniesiono klasztor i szkoły księży Pijarów.

Opole Lubelskie przez wieki nie tylko było centrum rzemiosł i handlu, ale także wysokiej kultury. Rodziny Słupeckich, Tarłów i Lubomirskich stworzyły w okazałym pałacu opolskim imponującą galerię malarstwa i rozbudowując potężną bibliotekę. W XVIII wieku pałac opolski, obok puławskiego, był jednym z dwóch najważniejszych domów magnackich w Lubelskiem. Tarłowie i Lubomirscy wspierali rozwój nauki i oświaty. Jan Tarło, wojewoda sandomierski, sprowadził w 1743 r. zakon Pijarów do Opola, którego głównym celem było kształcenie młodzieży (co trwa do dzisiaj). W 1761 r. Pijarzy otworzyli pierwszą w Rzeczypospolitej szkołę rzemieślniczą, opartą na nowoczesnych metodach nauczania, a czterdzieści lat później założyli gimnazjum. Działalność Pijarów w Opolu zakończyła się po powstaniu styczniowym, gdy carat postanowił zlikwidować najbardziej patriotyczny zakon w Polsce. Dziś ich pamięć przypomina wspaniały wystrój kościoła parafialnego oraz portret Ignacego Konarskiego, rektora opolskiego kolegium, spoglądający z balustrady chóru kościelnego na wiernych.

Mimo że Opole utraciło rolę centrum kultury i prawa miejskie w drugiej połowie XIX wieku, gdy pałac stał się własnością rządu carskiego, a szkoły Pijarskie zostały zamknięte, miasto pozostało ekonomicznie aktywne. W 1914 r. liczba mieszkańców osiągnęła niemal 7 tysięcy i utrzymywała się na podobnym poziomie do II wojny światowej.

Wojna zakończyła istnienie społeczności żydowskiej w Opolu, sięgającej XVI wieku. Niemcy nie tylko wymordowali mieszkańców oplskiej społeczności żydowskiej, ale także zniszczyli materialne ślady ich kultury, w tym imponującą synagogę z XVII wieku.

Po wojnie miasto zacisnęło rany i odzyskało prawa miejskie. Dziś pomimo codziennych wyzwań Opole zachowuje żywą pamięć wielkiej historii, a jego znakomite zabytki mają potencjał stać się istotnym elementem rozwoju turystycznego tego pięknie położonego i czystego miasta.