27 marzec 2024

Kulturalna Wielkanoc w Krakowie

zdjęcie: Kulturalna Wielkanoc w Krakowie / fot. UM Kraków / Fot. Maciej Grzyb
fot. UM Kraków / Fot. Maciej Grzyb
Konkurs na emausowe drzewko, jarmark wielkanocny, tradycyjny odpust Emaus, który ze względu na prace remontowe w tym roku odbędzie się przy Błoniach, podgórska Rękawka, a także festiwal Misteria Paschalia – Kraków jak co roku oferuje szereg kulturalnych propozycji na wielkanocny czas.
REKLAMA

Krakowska Wielkanoc to zarówno religijne tradycje i okolicznościowe nabożeństwa odbywające się w świątyniach zlokalizowanych w różnych punktach miasta, jak też atrakcyjna oferta kulturalna. Wydarzenia muzyczne, wystawy, jarmarki i festiwale to propozycje, w których chętnie biorą udział mieszkańcy, jak też turyści odwiedzający miasto w tym czasie.

Konkurs na drzewko emausowe

Przez wiele lat podczas odpustu Emaus można było kupić oryginalną pamiątkę ‒ drzewko życia. Tradycja ta sięga czasów przedchrześcijańskich i wierzeń, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Tradycyjne drzewka emausowe składały się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami. Drzewko symbolizowało również budzenie się przyrody do życia.

Muzeum Krakowa przywraca tę wyjątkową krakowską tradycję i już po raz dziesiąty zaprosiło do udziału w konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe. Laureatów tegorocznej edycji poznaliśmy 24 marca. A zgłoszone do konkursu drzewka do 19 maja można oglądać na pokonkursowej wystawie w salach pałacu Krzysztofory– dodatkowe informacje na stronie Muzeum Krakowa.

Jarmark wielkanocny

Na Rynku Głównym do 1 kwietnia potrwa jarmark wielkanocny. W ponad 80 kioskach można znaleźć towary zarówno z naszego regionu, jak również z innych miast Polski. W tegorocznej edycji jarmarku prezentują się też wystawcy z zagranicy, m.in. z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Znajdziemy tu artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowaną porcelanę, obrusy, serwetki, plecionki, wyroby z ekologicznego drewna oraz pamiątki. Nie zabraknie też biżuterii, kierpców czy kożuchów oraz propozycji gastronomicznych.

Kiermaszowi towarzyszy program artystyczny, w którym znalazły się występy regionalnych zespołów i propozycje zaczerpnięte z małopolskich tradycji. Natomiast w sobotę, 30 marca o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste święcenie koszyczków wielkanocnych z udziałem przedstawicieli kościoła i włodarzy miasta. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie organizatora.

Festiwal Misteria Paschalia

Od ponad dwóch dekad okres Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy to w Krakowie czas, gdy miasto rozbrzmiewa dziełami muzyki dawnej w światowej klasy wykonaniach. W programie festiwalu Misteria Pachalia, nawiązującym do chrześcijańskich źródeł europejskiej duchowości, obok najwybitniejszych dzieł dawnych mistrzów znajdujemy zapomniane kompozycje stanowiące ważne świadectwo wykonawczych i kompozytorskich tradycji epoki.

Wydarzenia tegorocznej edycji festiwalu Misteria Paschalia zostały podzielone na dwa nurty: IN, a w nim cykle Grands Concerts i Dormitio, oraz OFF, w którego ramach odbędą się cykle Uchem malarza, Listening Keys i Keyboard Days. To w sumie kilkadziesiąt koncertów, kursów mistrzowskich, spotkań, konferencji, warsztatów, które rozpoczęły się 25 marca i potrwają do 1 kwietnia. Więcej informacji stronie festiwalu Misteria Paschalia.

Odpust Emaus

Zgodnie z kilkuwiekową tradycją w Poniedziałek Wielkanocny krakowianie udają się na wielkanocny spacer na Zwierzyniec, gdzie odbywa się odpust Emaus. W tym roku ze względu na trwający remont wydarzenie odbędzie się na alejce pieszo-rowerowej przy Błoniach, wzdłuż alei 3 Maja. 1 kwietnia w godz. 9.00–17.00 przy największej miejskiej łące ponad setka wystawców z całej Polski zaprezentuje swoje produkty. Oprócz tradycyjnych piernikowych serc, obwarzanków, drewnianych zabawek, balonów i waty cukrowej będzie można też zaopatrzyć się w produkty rękodzielnicze, spożywcze, wyroby regionalne i ekologiczne. Szczegóły na stronie organizatora − Krakowskiego Forum Kultury.

Rękawka: Wojna!

W pierwszy wtorek po Wielkanocy, 2 kwietnia odbędzie się kolejna edycja Tradycyjnego Święta Rękawki na Kopcu Krakusa. Szacuje się, że tradycja odprawiania pogańskich obrzędów związanych z nadejściem wiosny, do których nawiązuje Święto Rękawki, sięga wczesnego średniowiecza (ok. VIII w.).

Motywem przewodnim tegorocznych obchodów będzie bojowy okrzyk „Wojna!”. Uczestnicy wydarzenia zobaczą rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych zwyczajów Słowian, obejrzą starcie dwóch wielkich armii, zajrzą do słowiańskiej osady. Będą też kibicować uczestnikom turniejowych pojedynków. Wszyscy, którzy wybiorą się na kopiec Krakusa we wtorek 2 kwietnia, w godz. 11.30–18.00 przekonają się, z kim i dlaczego zawierał sojusze książę Wiślan oraz jaką rolę we wczesnośredniowiecznych zmaganiach wojennych odgrywały drużyny kobiece. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Dodatkowe informacje i szczegółowy program na stronie organizatora − Centrum Kultury Podgórza.

 
Źródło: UM Kraków / Anna Latocha
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
8.4°C
wschód słońca: 05:22
zachód słońca: 19:53
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-04-27 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 17:00
miejsce
Artefakt Café, Kraków, ul, Dajwór 3
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 19:00
miejsce
Teatr Cabaret, Kraków, Krakowska 5
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 19:00
miejsce
TAURON Arena Kraków, Kraków,...
wstęp biletowany